Przebarwienia na skórze – problem, z którym można walczyć!

Do nieestetycznych zmian pojawiających się na skórze należy zaliczyć wysypki, blizny oraz przebarwienia. Te ostatnie powstają najczęściej na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce oraz pozostałości po trądziku. Jak się ich pozbyć?

Przebarwienia to jeden z najczęstszych defektów kosmetycznych. Powodem pojawiania się plam są wahania hormonalne, nieprawidłowo leczony lub nieleczony trądzik, a także zbyt częste opalanie się, niestosowanie ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Skuteczne metody usuwania przebarwień można znaleźć w ofertach gabinetów kosmetycznych – są to głównie zabiegi z użyciem kwasów. Czy z plamami można poradzić sobie w domowym zaciszu? W tym celu należy sięgnąć po odpowiednie kosmetyki.

Niacynamid na skórę z przebarwieniami

Z całą pewnością przebarwienia nie dodają uroku, dlatego większość osób szuka skutecznych sposobów na ich eliminację. Pierwszym krokiem powinien być zakup kosmetyków o działaniu wybielającym. Po jakie preparaty sięgnąć, na jakie składniki zwrócić szczególną uwagę? To kremy i serum zawierające kwas azelainowy, który hamuje rozwój bakterii i działa złuszczająco. W walce z przebarwieniami stosowana jest także witamina C, która wyrównuje koloryt, rozjaśnia zmiany, a jednocześnie odżywia skórę, sprawia, że wygląda młodziej i zdrowiej.

Innym składnikiem wykorzystywanym w usuwaniu zmian kolorytu skóry jest niacynamid. Jak stosować kosmetyki z zawartością niacyny? Najlepiej do codziennej pielęgnacji – mogą to być preparaty myjące, tonizujące lub nawilżające. Niacynamid nie tylko rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry, ale również pomaga łagodzić podrażnienia, świąd. Witamina PP opóźnia efekty starzenia, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. To składnik o wszechstronnym działaniu, do tego bezpieczny dla każdego rodzaju skóry. 

Skąd biorą się przebarwienia?

Przyczyn powstawania przebarwień jest wiele – to zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, choroby (tarczycy, wątroby), niedobory witaminowe, alergie na składniki kosmetyków, perfum, stosowane leki. Przebarwienia mogą być także efektem nieleczonego lub leczonego nieprawidłowo trądziku czy łuszczycy. Do ich powstawania może przyczynić się nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Dotyczy to głównie osób z jasną karnacją. Przebarwienia stanowią defekt kosmetyczny, prowadząc często do poczucia niezadowolenia ze swojego wyglądu.

Powstawaniu przebarwień można starać się zapobiec – ostrożnie korzystać z kąpieli słonecznych, stosować na co dzień kremy z filtrem UV, zrezygnować z wizyt w solarium. Istotny jest też wybór kosmetyków do pielęgnacji cery podatnej na podrażnienia czy powstawanie przebarwień. warto sięgnąć po wspomniane preparaty zawierające niacynamid, witaminę C czy kwas azelainowy. Przyjmując leki należy zwrócić uwagę, czy podczas ich stosowania można przebywać na słońcu. Istnieje grupa specyfików powodujących fotouczulenie – leki hormonalne, antybiotyki, produkty z wyciągiem z dziurawca. W takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność.

Wiele rodzajów przebarwień może się cofnąć, np. te spowodowane ciążą, czy innymi zaburzeniami hormonalnymi. Również wyleczenie choroby podstawowej może wpłynąć pozytywnie na stan skóry. W innych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie zabiegu kosmetycznego lub zastosowanie wybielających kosmetyków. W przypadku wystąpienia problemów skórnych warto skorzystać ze wsparcia dermatologa, który wskaże właściwy sposób postępowania.



Podobne tematy
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article
Gładka cera bez przebarwień

Gładka cera bez przebarwień? To możliwe!