Gładka cera bez przebarwień? To możliwe!

Gładka cera bez przebarwień

Przebarwienia na twarzy to tzw. zmiany hiperpigmentacyjne skóry. Źródłem powstawania nieestetycznych plam mogą być nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne czy zmiany hormonalne. Istnieje kilka sposobów na poprawę wyglądu skóry. Przeczytaj, jakie!

 

Przebarwienia skórne to problem, na który szczególnie skarżą się panie. To wyzwanie zwłaszcza dla kobiet z jasną, wrażliwą, naczynkową lub trądzikową cerą. Plamki mogą mieć różny kształt, wielkość, a także kolor. Pojawiają się punktowo, ale mogą łączyć się i zająć większą powierzchnię skóry. Nieestetyczne zmiany można postarać się wyeliminować, korzystając z osiągnięć kosmetologii czy choćby medycyny estetycznej. Wcześniej warto jednak zasięgnąć porady specjalisty i zdiagnozować przyczynę występowania zaburzeń barwnikowych.

Melasma, ostuda, przebarwienia? Co to takiego?

Przebarwienia skóry nazywa się również melasmą, ostudą, hiperpigmentacją. Przyczyn pojawiania się zmian może być wiele – u źródła tkwią zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne czy też nadmierne wystawianie skóry na słońce. Specjaliści wyróżniają jednak znacznie więcej czynników, które mogą być odpowiedzialne za pogorszenie kondycji skóry:

  • zaburzenia poziomu melaniny;
  • choroby tarczycy, jajników lub nadnerczy;
  • terapia hormonalna;
  • proces starzenia się skóry;
  • powikłania po trądziku.

 

Przyczyny powstawania przebarwień są różne, dlatego niekiedy konieczne jest podjęcie leczenia choroby podstawowej, by poprawić stan skóry. Problem dobrze jest skonsultować z lekarzem dermatologiem. Specjalista pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia zmian.

Jak uporać się z przebarwieniami?

Podstawą jest znalezienie przyczyny powstawania przebarwień – od tego zależy dalsze postępowanie. Jeśli na twojej skórze pojawiają się brzydkie plamy, musisz pamiętać o odpowiedniej codziennej pielęgnacji oraz ochronie przed promieniowaniem UV. Preparat z filtrem stanie się twoim największym sprzymierzeńcem w walce z przebarwieniami. W swojej kosmetyczce warto mieć również kosmetyki, które działają na skórę wybielająco, rozjaśniająco. Takie zadanie spełnia retinol na twarz, który hamuje aktywność tyrozynazy i zapobiega nieprawidłowemu gromadzeniu się melanocytów.

 

Najlepsze efekty osiągniesz, stosując jednocześnie kremy o działaniu ochronnym oraz preparaty wybielające, zawierające witaminę C, kwas kojowy i fitowy, arbutynę. Wiele z tych kosmetyków złuszcza naskórek, a zarazem poprawia koloryt skóry. Warto też regularnie stosować maści przepisane przez lekarza, które doskonale radzą sobie również z przebarwieniami po trądziku. Walka ze zmianami hiperpigmentacyjnymi to jedno, a zapobieganie im – to drugie. Bez codziennej właściwej pielęgnacji skóry i działań ochronnych samo leczenie nie przyniesie trwałych efektów – problem będzie nawracał.

Usuwanie przebarwień w gabinecie 

Zmiany pigmentacyjne pomoże usunąć także specjalista kosmetolog. Do wyboru masz wiele skutecznych metod na odmłodzenie i poprawę kolorytu skóry. Do najpopularniejszych należą zabiegi z użyciem lasera oraz złuszczanie chemiczne za pomocą peelingów. Możesz także skorzystać z krioterapii, mezoterapii czy fotoodmładzania IPL. Rodzaj zabiegu powinien zostać dobrany do indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie całej serii zabiegów.

 

Przebarwienia zazwyczaj nie dodają uroku. Mogą skutecznie pogorszyć samopoczucie i zmniejszyć samoocenę. Warto zatem korzystać z dostępnych metod, by zwalczyć uciążliwy problem. 

 

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article
Kiedy widać efekty terapii światłem LED?

Czym jest terapia światłem LED?

Next Article

Przebarwienia na skórze – problem, z którym można walczyć!