Czy peelingi przeciwtrądzikowe są bezpieczne?

Czy peelingi przeciwtrądzikowe są bezpieczne?

Przed poddaniem się peelingowi chemicznemu powinnaś przejrzeć swoją historię medyczną, aby upewnić się, że jest on dla ciebie całkowicie bezpieczny. Powinnaś wiedzieć o wszelkich lekach lub zabiegach kosmetycznych, którym poddawałaś się w przeszłości i czy nie spowodowały one żadnych skutków ubocznych. Lekarz oceni Twoją skórę i zdecyduje o rodzaju peelingu, który będzie najlepiej działał dla stanu Twojej skóry. Rodzaj peelingu, którego potrzebujesz, zależy od Twoich cech fizycznych i oczekiwań. Przed przystąpieniem do zabiegu należy omówić z lekarzem swoje oczekiwania. Ważne jest również omówienie ryzyka związanego z zabiegiem.

Kwas salicylowy

Profesjonalny dermatolog może polecić odpowiednie zabiegi złuszczające na trądzik dla Twojego typu skóry i budżetu. Kwas salicylowy jest powszechnie stosowany do peelingu trądzikowego, ale bezpieczeństwo peelingu kwasowego zależy od indywidualnej wrażliwości skóry. Stosowanie kwasu salicylowego na twarzy może powodować zaczerwienienie, suchość, a nawet zmiany pigmentowe – cytat ten jest konsekwencją analiz redakcji strony jovigo.ro. Może również powodować uczulenie kontaktowe. Jak w przypadku każdego peelingu, należy zawsze dokładnie przestrzegać instrukcji producenta i zasięgnąć porady dermatologa przed zastosowaniem kwasu salicylowego na skórze.

Peeling z kwasem salicylowym stosowany jest w leczeniu trądziku na skórze tłustej, skłonnej do zaskórników i z dużymi porami. Kwas ten jest skutecznym środkiem oczyszczającym pory, ponieważ rozpuszcza zatkane pory i rozluźnia starzejące się komórki. Wspomaga również wzrost nowych komórek i tworzenie kolagenu. Ponieważ jest rozpuszczalny w oleju, głębiej wnika w warstwę lipidową między komórkami skóry.

Skuteczność kwasu salicylowego w złuszczaniu skóry trądzikowej została ustalona na podstawie badań klinicznych. Peeling, który może być świeżo przygotowany lub zakupiony komercyjnie, zmniejsza liczbę grudek, zaskórników i guzków na twarzy. Wyniki ostatniego badania przeprowadzonego w Korei oceniały zastosowanie 30% kwasu salicylowego na 35 pacjentach z trądzikiem pospolitym. Ogólnie rzecz biorąc, peelingi zmniejszyły liczbę zmian zapalnych i niezapalnych, a średni stopień zaawansowania trądziku uległ obniżeniu w porównaniu z grupą pacjentów, u których stosowano tradycyjne metody leczenia.

Peeling kwasem salicylowym jest stosowany jako łagodniejsza alternatywa dla bardziej agresywnych peelingów chemicznych, które mogą uszkodzić wrażliwe wewnętrzne warstwy skóry. Poprawia strukturę skóry, zmniejsza widoczność dużych porów i zmiękcza drobne zmarszczki. Poprawia również koloryt cery, szczególnie w przypadku skóry zniszczonej słońcem. Zatem to, czy zdecydujesz się na peeling z kwasem salicylowym, zależy od wrażliwości Twojej skóry i tego, czego szukasz.

Kwas migdałowy

Chociaż kwas migdałowy do peelingu trądzikowego jest uważany za bezpieczny, należy pamiętać, że składnik ten może być drażniący dla skóry wrażliwej. W związku z tym przed użyciem jakiegokolwiek produktu należy wykonać test płatkowy. Chociaż kwas ten jest łagodny, zawsze należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i pocenie się po peelingu. Należy również pamiętać, aby po peelingu unikać kontaktu z oczami, gruczołami potowymi i błonami śluzowymi.

Kwas migdałowy można znaleźć w wielu produktach do pielęgnacji skóry, w tym w preparatach do oczyszczania twarzy, serum do skóry i peelingach chemicznych. Każdy produkt zawiera inne stężenie tej substancji chemicznej. Aby skutecznie stosować produkt, należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na produkcie. W miarę możliwości stosuj codziennie środek oczyszczający lub serum. Jeśli obawiasz się o wrażliwość swojej skóry, zdecyduj się na peeling tylko raz lub dwa razy w tygodniu.

Jeśli masz skłonność do przeziębień, przed wykonaniem peelingu kwasem migdałowym warto skonsultować się z dermatologiem. Kwas migdałowy może wywoływać epidemie przeziębienia, dlatego dermatolog może zalecić stosowanie leków przeciwwirusowych, aby im zapobiec. Istnieją pewne możliwe skutki uboczne stosowania kwasu migdałowego do peelingu trądzikowego, ale przy zachowaniu ostrożności można go uznać za bezpieczny. Kwas stymuluje produkcję włókien kolagenowych i przebudowę tkanek, więc mogą pojawić się blizny lub przebarwienia.

Podczas gdy kwas migdałowy jest uważany za bezpieczny w przypadku peelingu trądzikowego, powinnaś skonsultować się z dermatologiem, jeśli nie jesteś pewna jego bezpieczeństwa. Dermatolog może skuteczniej ocenić Twoją skórę i zalecić produkty oparte na stanie zdrowia. Mogą one również edukować, jak prawidłowo korzystać z produktu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy szukać leczenia u dermatologa. Oprócz obaw związanych z bezpieczeństwem, kwas migdałowy nie nadaje się do codziennego stosowania.

Kwas trójchlorooctowy

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy kwas trójchlorooctowy na trądzik jest bezpieczny, nie jesteś sam. TCA jest stosowany jako środek złuszczający od ponad 50 lat z bardzo pozytywnymi rezultatami. Peelingi TCA zmniejszają pory, minimalizują przebarwienia, a nawet stymulują produkcję kolagenu. TCA jest uważany za bezpieczny dla skóry trądzikowej, ponieważ można spodziewać się przewidywalnych rezultatów.

TCA działa dobrze samodzielnie, a także jest skuteczny w połączeniu z innymi kwasami. Jest bezpieczny dla wszystkich typów skóry, ale wysokich stężeń należy unikać u pacjentów o głębokiej lub oliwkowej skórze. Ryzyko hipopigmentacji jest największe u pacjentów z głęboką lub oliwkową skórą. Ten peeling nie jest dla każdego, ale jest bezpieczny dla większości typów skóry. Wśród peelingów trądzikowych TCA jest jednym z najbezpieczniejszych.

Przed poddaniem się peelingowi chemicznemu, należy zaprzestać stosowania wszelkich produktów do usuwania włosów, peelingów do twarzy, czy kremów rozjaśniających skórę. Operator oczyści i zabezpieczy skórę, może podać środek uspokajający lub przeciwbólowy. Roztwór TCA zostanie nałożony na skórę za pomocą aplikatora z końcówką bawełnianą lub gazą. W celu zwiększenia głębokości peelingu na twarz mogą zostać nałożone dodatkowe warstwy.

Oprócz peelingów TCA, kwas trójchlorooctowy może być również stosowany w przypadku blizn potrądzikowych. W niedawno przeprowadzonym badaniu, kwas trójchlorooctowy sam lub w połączeniu z ręcznym dermasandingiem był stosowany w przypadku blizn u 13 pacjentów. Pacjenci ci przeszli 24 sesje dermasandingu i zostali ocenieni pod kątem bliznowacenia po trądziku. Badacze zapisywali wyniki bliznowacenia po każdej wizycie, a wyniki były porównywane.

Fenol

Fenolowy peeling przeciwtrądzikowy to proces, w którym roztwór chemiczny jest stosowany na dotkniętym obszarze. Roztwór jest nakładany na skórę w precyzyjny sposób, aby ułatwić równomierne złuszczanie się skóry. Peeling fenolowy pozostawia się na uszkodzonym obszarze przez określony czas, po czym fenol jest neutralizowany letnią wodą. Po wykonaniu peelingu, na leczony obszar nakładana jest gęsta maść, która pomaga utrzymać jego wilgotność. Cały proces trwa około 40 do 120 minut.

Jako głęboki roztwór chemiczny, fenol może skutecznie leczyć blizny potrądzikowe i inne choroby skóry. Jest szczególnie skuteczny w leczeniu uszkodzeń słonecznych i przebarwień skóry. Ryzyko związane z peelingiem fenolowym jest minimalne, gdy jest wykonywany przez wyszkolonego chirurga plastycznego. Jednakże, może nie być odpowiedni dla ciemnej skóry. Ten peeling chemiczny jest zwykle ograniczony do twarzy. Nie powinien być stosowany na innych obszarach ciała, takich jak szyja.

Przed poddaniem się fenolowemu peelingowi trądzikowemu, ważne jest, aby pacjenci byli w dobrym stanie zdrowia i wolni od wszelkich chorób medycznych lub skórnych, które mogłyby uczynić ich nieodpowiednimi kandydatami. Pacjenci powinni również unikać przyjmowania leków, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo procedury. Podczas konsultacji, chirurg plastyczny omówi ryzyko związane z phenol peel i zaproponuje alternatywne rozwiązania w oparciu o historię medyczną pacjenta i jego aktualny stan zdrowia. Po zakończeniu zabiegu phenol peel, pacjent zauważy znaczną poprawę w wyglądzie swojej skóry.

Pomijając ryzyko związane z peelingami fenolowymi, kandydat powinien być zdrowy i mieć jasną skórę. Osoby o ciemnej skórze mogą doświadczyć hipopigmentacji, która jest wynikiem działania peelingu chemicznego. Ponadto kandydaci muszą mieć realistyczne oczekiwania i rozumieć ryzyko związane z peelingiem fenolowym. Idealnie byłoby, gdyby byli osobami niepalącymi lub byli gotowi rzucić palenie przed zabiegiem.

Peptyd

Być może słyszałaś o peptydzie w peelingu trądzikowym, ale jak on działa? Peptydy są aminokwasami, które mają szereg korzystnych efektów dla skóry. Mogą promować jędrniejszą skórę i mniejszą liczbę wybuchów. Są one ogólnie bezpieczne w użyciu, ale potrzeba więcej badań, aby określić ich skuteczność. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji. Kremy złuszczające do skóry trądzikowej na bazie peptydów mogą być stosowane bezpiecznie i skutecznie, aby poprawić wygląd i samopoczucie Twojej skóry.

Istnieją dwa główne rodzaje peelingów na bazie peptydów, z których każdy ma swój własny zestaw korzyści. Peptydy skutecznie redukują drobne linie i zmarszczki, jednocześnie nawilżając i łagodząc skórę. Oba rodzaje peelingów peptydowych mogą być stosowane zarówno w przypadku skóry tłustej, jak i suchej. Aktywują one enzymy złuszczające, aby stopniowo odnawiać powierzchnię skóry. Mogą również pomóc w zmniejszeniu nierównomiernej pigmentacji i przywrócić cerze blask.

Peelingi chemiczne występują w wielu różnych formach. Produkty te są klasyfikowane według siły i poziomu PH. Każdy z nich ma unikalne działanie i efekty uboczne. Niektóre z najsilniejszych peelingów chemicznych mogą powodować blizny, dlatego ważne jest, aby znaleźć peeling, który pasuje do Twojego typu skóry. Peelingi chemiczne mogą również powodować blizny i mogą być bolesne. Aby uniknąć powstawania blizn, należy skorzystać z porady specjalisty. Wybierając peeling na bazie peptydów, pamiętaj, aby wybrać taki, który jest bezpieczny dla Ciebie i Twojego typu skóry.

Innym peelingiem chemicznym opartym na peptydach jest Dermastir BHA Acid Peel. Jest on wskazany dla skóry tłustej. Jest skuteczny zarówno w zmniejszaniu wykwitów trądzikowych, jak i zapobieganiu powstawania ognisk. W skład peptydów wchodzą: Mandelic Acid, Salicylic Acid i Glycolic Acid. Kwas migdałowy działa przeciw fotostarzeniu, a kwas glikolowy dezaktywuje martwe komórki skóry. Kwas salicylowy działa na powierzchni skóry, ale nie jest odpowiedni dla skóry wrażliwej lub suchej.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Article
Odkrywanie świata peelingów czekoladowych

Odkrywanie świata peelingów czekoladowych